Uz potporu Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, Agencije za odgoj i obrazovanje te partnera iz Europe, u Centru Trokut su od 21. do 23. siječnja održani trodnevni bilateralni sastanci.
Grad Šibenik prepoznat je kao STEM zajednica te, zajedno s centrom Trokut, čini regionalni znanstveni centar. Ovo je potvrda dugoročne strategije Grada Šibenika u implementaciji i razvoju STEM-a na svim razinama obrazovanja – od vrtićke do akademske dobi.
Prisutnima se obratio gradonačelnik Šibenika, dr. sc. Željko Burić.
Gradonačelnik je u svom govoru istaknuo ključne čimbenike u razvoju STEM zajednice u Šibeniku te kako gradska vlast potiče znanstvenu zajednicu od najranije dobi do integracije u postojeće sustave. Posebno je naglasio značaj Centra Trokut kao dijela pozitivne priče o razvoju STEM-a u regiji.
Uz kulturu, turizam i poduzetništvo, Šibenik sve više postaje prepoznatljiv po razvoju STEM obrazovanja mladih.
Goste iz različitih zemalja uključenih u projekt RaSTEM (https://www.trokut.eu/rastem) uvodnim je govorom pozdravila direktorica Centra za nove tehnologije i regionalnog znanstvenog centra Trokut, Diana Mudrinić.
Cilj i svrha znanstvenih centara u Hrvatskoj, ali i u drugim europskim zemljama, jest poticanje i razvoj znanosti kroz igru i zabavu od najranije, vrtićke dobi, koristeći inovativne modele učenja. Zabavne edukacije i praktični primjeri približavaju znanost učenicima na način koji je manje opterećujući u usporedbi s učenjem isključivo iz udžbenika. Tako se znanost djeci predstavlja na opušteniji i praktičniji način.
Projekt Regionalni znanstveni centar RaSTEM financiran je iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora za razdoblje 2014. – 2021., unutar programa „Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva“.
Cilj bilateralnih sastanaka bio je pokrenuti inicijativu na nacionalnoj razini za dodatno poticanje STEM-a na svim razinama obrazovanja te razmjenu iskustava o već primijenjenim modelima edukacije.
Konačan cilj, nakon osposobljavanja učitelja za implementaciju znanja, jest uspostava Regionalnog znanstvenog centra RaSTEM. U Šibeniku je to Centar za nove tehnologije Trokut.
Prvi dan
Tema prvog dana sastanka bila je: „Regionalni znanstveni centri u lokalnom kontekstu: Odnos centara s osnivačima i doprinos STEM obrazovanju u lokalnim i regionalnim školama.“
Temu je otvorila direktorica Centra Trokut, Diana Mudrinić, predstavljajući projekt RaSTEM i njegov značaj za razvoj STEM potencijala te načine njegove implementacije u Trokutu.
Gospođa Olgica Martinis iz Agencije za odgoj i obrazovanje predstavila je rezultate izvješća i obećala daljnju potporu radu znanstvenih centara.
Tomislav Lokas, voditelj IT službe Grada Šibenika, govorio je o početku razvoja STEM obrazovanja u gradu, istaknuvši njegovu važnost za poticanje mladih na usvajanje STEM vještina.
Primjere održivosti STEM projekata u osnovnim školama predstavile su ravnateljica OŠ „Brodarica“, Maja Morić Kulušić, i koordinatorica EU projekata te škole, Ivana Križanec.
Radionicu na temu STEM-a u prirodnom okruženju održale su Kitija Kuduma i Justine Rusakova iz Liepājas Inovaciju Centra iz Latvije. Kroz radionicu su prikazani primjeri iz prakse koji se koriste u Latviji.
Drugi dan
Drugi dan bilateralnih sastanaka započeo je radionicom koju su održale Kristina Valaine i Viktorija Kozlovska iz Daugavpils Inovaciju Centra, također iz Latvije. Podijelile su iskustva svog instituta, uključujući organizaciju rada i primjere edukacijskih radionica.
Tema drugog dana bila je: „Regionalni znanstveni centri u kontekstu vrhunske znanosti: Suradnja s visokoškolskim i istraživačkim institucijama.“
Primjere dobre prakse suradnje između Veleučilišta u Šibeniku i Centra Trokut predstavio je prof. Frane Urem.
Profesor Edi Luketa predstavio je Poduzetničku akademiju, naglasivši važnost razvoja mekih vještina kao ključnih, ali često zanemarenih kompetencija u STEM području.
Jânis Urtâns iz Kosmos izziņas centrs govorio je o radu svemirskih centara te važnosti suradnje u razvoju STEM-a.
Treći dan
Treći dan bio je posvećen predstavljanju RaSTEM parka Fausta Vrančića, a sudionici su obišli edukativne radionice uz demonstraciju rada u Centru Trokut.
Iz Centra Trokut poručuju kako nastavljaju razvijati edukacijske programe za poticanje STEM-a na svim razinama i među svim dobnim skupinama. Zahvaljuju svim gostima na sudjelovanju i podršci u promociji razvojno-znanstvenih centara.
Na sastancima su sudjelovali predstavnici Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, Agencije za odgoj i obrazovanje, regionalnih znanstvenih centara iz Osijeka, Splita i Ludbrega te partneri iz Latvije: Daugavpils Inovāciju Centrs, Liepājas Izglītības pārvaldes i Kosmos izziņas centrs, koji se bave STEM-om, svemirom, prirodom i inovativnim metodama približavanja znanosti široj zajednici.
Comments